«

»

Print this Článok

Pentagon vraj nezvláda výcvik afganských pilotov na Mi-17

Mi-17Americká vládna inšpekcia dnes kritizovala Pentagon za nákup ruských vrtuľníkov Mi-17 pre afganskú armádu. Podľa kontrolórov nemá afganská armáda dostatok vycvičeného personálu a problém je aj s presunom Afgancov zo školiaceho strediska v Alabame k ďalšiemu výcviku v Českej republike.

Pentagon chce od ruskej exportnej spoločnosti nakúpiť 30 strojov Mi-17 za 554 miliónov dolárov, ktorými bude vyzbrojená afganská letka. Podľa amerického ministerstva obrany Afganci tieto vrtuľníky potrebujú a ich nákup v Rusku je vo verejnom záujme.

Inšpekcia vlády tento názor nezdieľa. Afganská armáda podľa nej nemá dostatok personálu schopného obsluhovať tieto stroje. Hrozí nebezpečenstvo, že nákladné helikoptéry ostanú stáť nevyužité na letiskách.

Správa vládnej kontrolnej komisie hovorí aj o problémoch s presunom frekventantov výcvikového kurzu z USA do Českej republiky. Presun sa podľa kontrolórov deje pomaly a nárazovo.

Afganský piloti cvičia v Centre leteckého výcviku v Pardubiciach od leta 2011. Výcvik financuje Pentagon a školenie prebieha aj vo vojenskej akadémii. Afganci trénujú najprv na simulátoroch a trenažéroch, a potom pilotujú.

Podľa americkej kontrolnej správy americké financovanie výcviku viazne a Afganci nie sú dostatočne preverovaní. Problémom je aj požiadavok českej strany, aby každý Afganec mal certifikát s potvrdením afganských úradov.

Inšpekcia navrhuje, aby bol nákup pozastavený do doby, kým neskončia problémy so zaistením odborne zdatného personálu a jeho výcvikom.

Letka má mať do polovice roku 2015 viac ako 800 mužov, ale zatiaľ bolo zaradených iba 180 ľudí. Problémom je získať gramotných Afgancov so znalosťami anglického jazyka, pričom nesmú byť napojený na kriminálne a teroristické skupiny.

Snemovňa reprezentantov schválila iba pár dní pred správou o kontrakte zákon o zásadách brannej politiky pre rok 2014, ktorý obchody s ruským exportérom zakazuje. Podobný zákon platí aj tento rok, ale Pentagon tvrdí, že nákup vrtuľníkov spadá pod rozpočet minulého roka.

Zdroj : ceskenoviny.cz

Permanent link to this article: http://blog.vksoft.eu/2013/06/28/pentagon-vraj-nezvlada-vycvik-afganskych-pilotov-na-mi-17/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Please arrange the below number in decreasing order