«

»

Print this Článok

[Video] Nárazová vlna meteoritu dvakrát obletela Zem

Russian MeteorVýbuch meteorického roja vo februári 2013, ktorý sa stal nad Uralom, spôsobil nárazovú vlnu, ktorá dvakrát obletela Zem dookola. Medzinárodný tím vedcov sa zhodol, že pri náraze išlo o najväčšiu uvoľnenú energiu na jednom mieste za periódu viac ako 100 rokov.

Silu meteorického roja zmerali experti systémom senzorov, ktoré sa využívajú k odhaľovaniu utajených jadrových výbuchov. Systém vraj nameral počas výbuchu doposiaľ najvyššie hodnoty. Člen tímu Alexis Le Pichon vypočítal, že energia, ktorá sa uvoľnila, mala hodnotu 460 kiloton TNT.

Výbuch skôr analyzovali aj astronómovia z NASA. Tvrdili, že teleso, ktoré explodovalo nad Uralom, bolo oveľa väčšie a ťažšie ako sa predpokladalo. Výbuch mal podľa nich približne 30-násobne väčšiu silu ako výbuch jadrovej bomby zhodenej na Hirošimu. Vedci z NASA očakávajú, že podobná udalosť sa odohrá na Zemi raz za sto rokov.

Nad oblasťou Čeľabinsku explodovalo 15. februára 2013 asi sedem kusov meteoritu. Tie sa rozleteli do rôznych smerov a jeden dopadol do zamrznutého jazera Čebarkuľ.

Tento meteorický roj zranil asi 1200 ľudí a 52 z nich bolo hospitalizovaných. Tlakové vlny rozbili okná na 4715 budovách.

Zdroj : aktuality.sk

Permanent link to this article: http://blog.vksoft.eu/2013/06/28/narazova-vlna-meteoritu-dvakrat-obletela-zem/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Please arrange the below number in decreasing order